انعقاد قرارداد تحقیق، توسعه و تولید خودرو برقی اشتراکی

انعقاد قرارداد تحقیق، توسعه و تولید خودرو برقی اشتراکی فیمابین شرکت خودروسازان بم و شرکت مهندسی برق و کنترل مپنا

هم زمان با ایام مبارک عید سعید فطر و در روز یکشنبه مورخه 26 اردیبهشت ماه سال 1400، با عنایت به ماموریت حفاظت از محیط زیست، نیل به اهداف استراتزیک بلند مدت صنعت خودروسازی کشور و در راستای تعهد به مسئولیت اجتماعی طرفین،  با اتکاء به توانمندیهای موجود در زمینه طراحی، ساخت، تولید و تحویل خودرو برقی اشتراکی در کلاس‌های( A و B) مطابق استاندارد ملی و بین المللی، قرارداد همکاری مشترک در قالب جوینت ونچر فیمابین گروه مپنا (شرکت مهندسی برق و کنترل مپنا ) و گروه صنایع خودروسازی کرمان (شرکت خودروسازان بم) منعقد گردید.


با امضای این قرارداد، تولید و عرضه خودروهای برقی اشتراکی به منظور ایجاد ناوگان حمل و نقل مرتبط در محدوده‌های مشخص در کلان شهرها به خصوص تهران بزرگ در دستور کار قرار گرفت. بر اساس این همکاری، شرکت مکو تولید و توسعه پیشرانه و ذخیره‌ ساز انرژی این خودروها را بر عهده خواهد داشت و شرکت خودروسازان بم،  تولید بدنه، رنگ و تزئینات داخلی و خارجی و مونتاژ پیشرانه و ذخیره‌ ساز انرژی  را بر عهده خواهد داشت.


 خودرو اشتراکی (Car sharing) :
 گستردگی سفرهای روزانه شهری از حیث نوع و خصوصیات، نیاز به وجود سیستم‌های متنوعی را جهت پاسخگویی مطلوب می طلبد. یکی از این سیستم‌ها که در مقایسه با سیستم‌های معمول‌تر حمل و نقل، جزء موارد نسبتا نوین به حساب می آید خدمات خودروی اشتراکی است. در این نوع از خدمت، گروهی از افراد برای استفاده از یک خودرو اشتراکی در یک شبکه غیر متمرکز مشتمل بر مکان های پارک خودرو (نزدیک به خانه، محل کار و یا ایستگاه‌های حمل و نقل عمومی و ...) با قابلیت سامانه رزرو منسجم و یکپارچه سازماندهی می شوند. این گروه می توانند خودروهای مشترکی را در زمان‌های محدود و کوتاه استفاده نمایند. با اعلام کارشناسان فنی دو شرکت، به زودی اولین محصول این شرکت مشترک با قابلیت فروش آزاد و همچنین کسب و کار اشتراکی ارائه خواهد شد. ظرفیت باتری این محصول حداکثر 15 کیلووات ساعت است و می تواند با یک بار شارژ (قابلیت شارژ سریع و کند)، مسافت 100 کیلومتر را با سرعت بین 60 تا 80 کیلومتر بر ساعت طی کند. همچنین کنترل این خودرو از طریق نرم‌افزارهای مدیریتی بالادستی خواهد بود و کاربران برای رزرو، پرداخت، باز کردن درب ها، مسیریابی و ... از نرم‌افزار مخصوص این خودروها بهره خواهند برد. لازم به ذکر است شرکت مهندسی و ساخت برق و کنترل مپنا، توسعه محصولات پیشرانه و باتری پک برقی را شروع کرده و زیر سیستم‌های مورد نیاز خودروهای سبک و سنگین را فراهم می کند. از طرفی شرکت خودروسازی بم با توجه به بهره گیری از زیر ساخنهای تولیدی مدرن خود در منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید بم، در حال بستر سازی تولید محصولات فوق الذکر می باشد.

برچسب ها :
خودروسازان بم خودرو برقی مپنا شرکت مهندسی برق و کنترل مپنا انعقاد قرارداد
اشتراک در شبکه های اجتماعی :

مطالب مرتبط